Na kosmetyczne właściwości śluzu ślimaka zwrócili uwagę ogrodnicy, którzy obierają ze ślimaków krzewy róż - ich liście są dla mięczaków przysmakiem. Plantatorzy zauważyli, że zadrapania na ich rękach goją się dużo szybciej niż zwykle, a skóra długo zachowuje gładkość i świeżość.

Historia jednak mówi, że stosowanie ślimaków w celach kosmetycznych rozpoczęło się już w Starożytnej Grecji - Hipokrates nazywał wydzielinę ślimaka wyciągiem młodościi robił maści ze zmielonych ślimaków.

Mucyna ślimaka to śluz, który jest wydzielany przez gruczoły mięczaków w odpowiedzi na fizyczny stres (np. uszkodzenie muszli). Natura obdarzyła ślimaki taką wydzieliną, aby zapewnić powolnym istotom” szybką regenerację tkanek. Karol Darwin swego czasu zachwycał się regeneracyjnymi możliwościami ślimaków. W szczególności uczonego zadziwiała zdolność mięczaków do regeneracji uszkodzonej głowy w zaledwie kilka tygodni. Tak krótki czas uwarunkowany jest właściwościami mucyny ślimaka.

Cząsteczki mucyny, z chemicznego punktu widzenia, są glikoproteinami (białka + węglowodany). Są podobne do mikroskopijnych cząsteczek: podstawa składa się z białkowych komponentów – aminokwasów, które odżywiają skórę, stymulują syntezę kolagenu, a włoski – z sacharydów, zapewniających skórze efekt nawilżenia.

Mikroskopijne cząsteczki mucyny zanurzone są w mieszaninie korzystnych substancji, wśród których znajduje się alantoina – popularny składnik kosmetyczny, aktywizujący regenerację komórek, bakteriofagi – naturalne biologiczne inhibitory wzrostu bakterii (układ immunologiczny wykorzystuje je jako broń do walki z bakteriami chorobotwórczymi).

Mucyna ślimaka ma działanie wielopoziomowe:

·        przywraca wodną równowagę skóry

·        sprzyja odnowie komórek, wydłużając młodość skóry

·        stymuluje procesy regeneracji, sprzyjając likwidacji blizn potrądzikowych, podrażnień i łuszczenia się skóry

W czym tkwi sekret piękna? W mucynie!

Skład mucyny to:

·        aminokwasy i peptydy - odżywiają skórę, aktywizują odnowę komórek

·        sacharydy - nawilżają i wygładzają skórę, zwiększają jej napięcie, chronią przed wolnymi rodnikami

·        alantoina - sprzyja regeneracji komórek

·        bakteriofagi - trzymają bakterie w bezpiecznej odległości

Jak już wcześniej było wspomniane cząsteczki mucyny z chemicznego punktu widzenia są glikoproteinami (białka + węglowodany). Ich cząsteczki są podobne do mikroskopijnych cząsteczek: podstawa składa się z białek - aminokwasów i peptydów, a włoski - z sacharydów.

Białkowe składniki mucyny ślimaków (aminokwasy i peptydy) odżywiają skórę, sprzyjają syntezie tkanki łącznej, aktywizują procesy odnowy komórek, hamując starzenie się skóry.

Sacharydy mucyny znakomicie nawilżają skórę, zwiększając jej napięcie, wygładzają drobne zmarszczki oraz mają działanie przeciwutleniające.

Mikroskopijne cząsteczki mucyny zanurzone są w mieszaninie korzystnych substancji, wśród których znajdują się:

Alantoina - popularny składnik kosmetyczny z bardzo interesującą historią. Pierwotnie substancja ta została wykryta w embrionalnych tkankach ptaków (allantois - nazwa jednej z błon embrionalnych). Później wykazano, że obecność alantoiny w organizmie jest niezbędna nie tylko dla prawidłowego powstawania embrionu, ale też w ogóle dla wzrostu tkanek. Alantoina odpowiada za regenerację komórek, zmiękcza warstwę rogową, sprzyjając usuwaniu obumarłych komórek.

Bakteriofagi - naturalne biologiczne inhibitory wzrostu bakterii, układ odporności używa ich jako broni do walki z bakteriami chorobotwórczymi. Bakteriofagi są obecne nie tylko w śluzie ślimaków, ale również na błonach śluzowych naszego organizmu, wszak błony śluzowe to barieradla infekcji, której strzegąbakteriofagi.

Tym sposobem mucyna zapewnia:

·        REGENERACJĘ: sprzyja odnowie komórek, walcząc z niedoskonałościami skóry

·        ODMŁODZENIE: wygładza zmarszczki, opóźnia pojawianie się nowych, zwiększa napięcie

·        OCHRONĘ SKÓRY: zawiera przeciwutleniacze, zapobiega konsekwencjom stresu oksydacyjnego, zwiększa mechanizmy ochrony przed bakteriami.

Co jest ważne przy zakupach kosmetyków ze śluzem ślimaka?
 1.Na którym miejscu w INCI się znajduje, im bliżej początku tj 1-5 składnik znaczy, iż jest go stosunkowo dużo w kosmetyku. 
2.Jaka jest konsystencja kremu ciągnąca się konsystencja kremów to gwarancja wysokiej zawartości mucyny, co z kolei daje większą wydajność  produktu.
 Przetestuj swój krem z mucyną ślimaka!
 1. Nanieś kosmetyk na powierzchnię między wskazującym a środkowym palcem . 
2. Połącz palce. Jeżeli przy rozłożeniu palców krem będzie się ciągnął, tworząc cienką nitkę, to jest to naprawdę środek dobrej jakości z dużą zawartością mucyny ślimaka.
Pozytywne wiadomości: kosmetyki z dużą zawartością mucyny łatwo rozprowadzają się po skórze i są bardzo wydajne. 
 Kosmetyki ze śluzem ślimaka polecane są każdemu typowi skóry, jednak szczególnie dobrze zadziałają ze skórami problematycznymi:
·        Skóra z trądzikiem młodzieńczym
·        Skóra z trądzikiem różowatym
·        Skóra z problemami łuszczycowymi
·        Skóra nadwrażliwa, 
·        Skóra alergiczna, 
·        Skóra przesuszona, 
·        Skóra odwodniona.
 Jeśli borykasz się z problemami skórnymi lub po prostu chcesz wypróbować sprawdzone i bezpieczne kosmetyki ze śluzem ślimaka kliknij TU.