//>

Przy zakupach do 199 zł wysyłka do PACZKOMATU tylko 9.99!!!

Menu

0 items

Blog

New post

New post

Prowadząc swój beauty biznes, dobrze wiesz, jak ważna jest sprzedaż nie tylko usług kosmetycznych czy fryzjerskich, ale także kosmetyków, które oferujesz.

Czy wiesz jaki jest klucz do sukcesu Twojego salonu?


Najczęściej to zadanie przypada recepcjonistce, która dba o profesjonalny kontakt z klientem, od samego przejścia progu Twojego salonu.

Dlatego bardzo ważne jest, abyś nie zapomnieć o odpowiednim wyszkoleniu pracownika, który obsługuje recepcję. Jak zatem sprzedawać więcej i skuteczniej? Oto kilka sprawdzonych kroków.

Recepcja w salonie kosmetycznym

1. Sprawdzaj wiedzę recepcjonistki.

To ona ma pierwszy kontakt z Twoimi klientami i to od niej w dużej mierze zależy, czy sprzedaż zostanie sfinalizowana, czy nie. Czy klient skorzysta z usług salony czy też nie. Dlatego recepcjonistka powinna mieć obszerną wiedzę na temat oferowanych kosmetyków oraz usług. Klienci często zadają sporo pytań, które nie mogą pozostać bez odpowiedzi.

Oczywiście może zdarzyć się, że recepcjonistka nie będzie znała odpowiedzi na zadane pytanie, jednak powinna wiedzieć jak w takiej sytuacji się zachować, aby wyglądało to naturalnie i profesjonalnie. Ważne, aby informować klienta, że otrzyma odpowiedź w niedługim czasie np. mailowo, bądź telefonicznie jeśli nie jest możliwe uzyskanie informacji w krótkim czasie.

2. Sprawdzaj wiedzę kosmetologów, fryzjerów.

Dbaj również o swoją wiedzę, jeśli sama jesteś kosmetologiem i obsługujesz klientów. Sprzedaż kosmetyków zaczyna się zazwyczaj podczas trwania zabiegu. To wtedy personel ma możliwość szczerej rozmowy z klientem, zapytaniem o jego potrzeby, zbadanie jego skóry, i zaproponowanie odpowiednich rozwiązań.

Warto cyklicznie przeprowadzać szkolenia zespołu nie tylko w celu zwiększenia wiedzy produktowej lecz również kompetencji jak najlepiej obsłużyć klienta.

Warto poza proponowaniem produktów profesjonalnych, podać kilka wskazówek odnośnie domowych sposobów na pielęgnację. To wzbudza zaufanie i sprawia, że klient czuje się swobodnie. Ma wtedy wrażenie, że kosmetyczka troszczy się o jego dobro i chce mu zaoferować sprawdzone, idealnie dobrane do jego potrzeb produkty. Ucz sie i sprawdzaj wiedzę współpracowników. 3. Dawaj próbki. Kosmetyki profesjonalne, które oferuje się w salonach beauty są z reguły droższe, niż te drogeryjne. Ale ma to swój uzasadniony powód. Są to produkty bardziej bogate w odżywcze składniki, skoncentrowane, o silnym i efektywnym działaniu.

Warto wyjaśnić klientowi, różnice pomiędzy kosmetykami profesjonalnymi a tymi drogeryjnymi, prosto i rzeczowo.  Istotne jest, że nie każdy klient od razu będzie gotowy do zakupu pełnowymiarowego produktu. Warto w takiej sytuacji zaproponować mu próbkę danego produktu i przy kolejnej wizycie będzie to pretekst do rozmowy. Klient również oswoi się z możliwością zakupu, spektakularnym działaniem kosmetyku da skórę i będzie znacznie łatwiej zachęcić go do zakupu.

4. Promuj swoje produkty.

To bardzo istotny punkt, a zarazem nadal mało wykorzystywany. Informuj o swoich produktach i korzyściach płynących z ich użytkowania na wszystkich swoich kanałach informujących. Reklamuj nie tylko swój salon, usługi, zespół ale także kosmetyki. Zrób piękne zdjęcia, obudź w sobie trochę kreatywności. Wiele salonów zatrzymuje się na promowaniu swoich usług a w szczególności stylizacji paznokci oraz zabiegów laminacji brwi i rzęs, a to stanowczo za mało. Kobiety kochają kosmetyki. Jeśli podasz im rzeczowe informacje w odpowiedniej formie i z użyciem języka korzyści, uwierz mi, że wiele z nich zainteresuje się Twoją ofertą. Jeśli poinformujesz co zyskają lub co gorsza, co stracą nie używając kosmetyków będących w twojej ofercie zobaczysz, ze Twoje dochody ze sprzedaży mocno poszybują w górę.

5. Eksponuj produkty w odpowiedni sposób.

Kosmetyki, które chcesz sprzedawać w swoim salonie muszą być odpowiednio wyeksponowane, oświetlone, widoczne z daleka, w takim miejscu gdzie przebywają klienci. Kosmetyki muszą rzucać się w oczy i wzbudzać zainteresowanie. Warto też pomyśleć o tym, aby produkty, które się wzajemnie uzupełniają były blisko siebie np. krem, tonik i płyn micelarny albo szampon, odżywka, serum. Wtedy klient podświadomie będzie dostrzegał zestawy, które warto mieć, by kompleksowo zadbać o swoją skórę i swoje piękno.

Warto w poczekalni puszczać filmy pokazujące zalety stosowania kosmetyków oferowanych w salonie, klient będzie mógł się przyzwyczaić do oferty i zainteresować.

6. Wysyłaj maile.

Jest to kolejny sposób, aby zbudować wizerunek eksperta, ale także zwiększasz świadomość swoich klientów. Wysyłaj im maile poradnikowe, w którym podsuwasz różne metody na poradzenie sobie z problemami skórnymi, a przy okazji rekomenduj kosmetyki, które są profesjonalne i skuteczne i nie tylko dbają o skórę ale także podtrzymują efekty zabiegu.

Jeśli po zabiegu klientka nie zdecydowała się na zakup kosmetyków, przed opuszczeniem Twojego salonu możesz przekazać jej informację, że na maila prześlesz jej wskazówki, z rekomendacją jak  dbać o skórę, żeby wydłużyć wspaniałe efekty zabiegu, z którego dopiero co skorzystała. W takim mailu możesz ponownie pokazać jej zalety i korzyści używania kosmetyków, które są dostępne w Twoim salonie i które może w każdej chwili zakupić. Klienci często potrzebują trochę czasu do namysłu i przy kolejnych wizytach decydują się na zakup, bo są już do tego „przygotowani”.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wskazówki okazały się dla Ciebie pomocne.
Znajdź chwilę na wdrożenie ich do swojego salonu i sprawdź jak szybko Twoja sprzedaż się zwiększy, nie tylko na usługi , ale przede wszystkim na kosmetyki.

 

Pamiętaj, aby dbać o relację i podtrzymywanie kontaktu ze swoimi klientami poprzez maile, smsy, programy lojalnościowe, dni otwarte, specjalne rabaty. Dzięki temu zbudujesz wizerunek eksperta, nawiążesz wyjątkową więź ze swoimi klientami opartą na przyjaźni i zaufaniu, a wtedy będzie Ci znacznie łatwiej sprzedawać dodatkowe produkty.

Może zainteresuje Cię również:

Maski algowe - świetna forma pielęgnacji skóry.

Czy wiesz co to jest i jak działa mucyna ślimaka?


Share