//>

Przy zakupach za minimum 199 zł wysyłka do PACZKOMATU gratis!!!

Menu

0 items

Blog

New post

New post

W Azji roślinę tę zna każdy i wie, że jest na wagę złota!

Jej nazwa maczużnik (łac. cordyceps) pochodzi od łacińskich słów cord - buława i ceps głowa. Azjaci nazywają go Dung Chung Jao“ – „zimą owady, a latem źdźbła traw.

Legendarna roślina od stuleci leczyła władców i ich dygnitarzy ze wszystkich chorób i dolegliwości. Najrzadszy rodzaj maczużnik gąsienicowy (Cordyceps Sinensis) jest zbierany w wysokich tybetańskich górach. Rośnie w miejscach siły, skąd czerpie dla siebie niewiarygodną ilość cennych składników i energii z hojnej ziemi. To właśnie dlatego maczużnik gąsienicowy jest bardzo cennym i drogim składnikiem. Do dziś wyciąg z tego grzyba jest stosowany w medycynie konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, kosmetologii, a nawet gastronomii.

 

Jak powstaje maczużnik?

 

W poszukiwaniu miejsca na przetrwanie zimy spory grzyba pomieszkująw larwach motyli i przeczekują tam zimowe atrakcjewysokich gór Tybetu: niskie temperatury, brak tlenu, palące słońce. Życie larw nie jest znów tak krótkie żyją 2-3 lata i w tym czasie zrzucają swoją powłokę 6-8 razy. Tybetański maczużnik wybiera larwy jednego rodzaju motyli hepialide, które żyją w górach na wysokości 3500-4000 metrów ich gąsienice pełzają pod ziemią i odżywiają się korzeniami traw. Gdy grzyb dostanie się do organizmu owada, zaczyna tam żerować. Przez pierwsze kilka dni gąsienica może się jeszcze poruszać, przedostaje się bliżej powierzchni ziemi i ginie z podniesioną głową, z której wyrasta stroma (pęd rośliny).

 

Działanie i skład legendarnego maczużnika

 

Trzy główne składniki aktywne maczużnika:

- glukany polisacharydy, które znajdują się w ścianie komórkowej grzybów. Stymulują syntezę makrofagów i limfocytów głównych komórek ochronnych (np. przy skaleczeniu makrofagi są wysyłane do miejsca zranienia, aby odeprzeć atak niebezpiecznych bakterii);

- kordycepina i kwas kordycepsowy silne adaptogeny, które zwalczają bakterie chorobotwórcze.

+ aminokwasy

+ mikroelementy

+ minerały

+ witaminy

Maczużnik jest drogocennym tradycyjnym chińskim składnikiem roślinnym. Oprócz naparów i proszków do leczenia dolegliwości w farmakologii chińskiej maczużnik jest stosowany do regulowania równowagi wewnątrz organizmu człowieka. Chińczycy są przekonani, że magiczny grzyb może skutecznie regulować zarówno yin, jak i yang, mające działanie regulacyjne i regenerujące.

 

Jaki jest skład rośliny?

 

Maczużnik zawiera w sobie masę substancji czynnych biologicznie, ale najcenniejsze są glukany, kordycepina i kwas kordycepsowy.

 

Współczesne badania medyczne potwierdzają, że oprócz trzech wyżej wymienionych specjalnych skutecznych składników, w składzie maczużnika znajduje się ponad 20 rodzajów aminokwasów i mikroelementy. Grzyb uznaje się za źródło naturalnego antybiotyku kordycepiny. Dodatkowo, maczużnik zawiera polisacharydy (immunomodulatory), egzogenne dla organizmu witaminy D, E i C, aminokwasy, białka, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały (K, Fe, Ca, Mg, Co) i ponad 80 rodzajów enzymów.

 

To właśnie dzięki tak bogatemu składowi maczużnik ma widoczne działanie regulujące na funkcje organizmu człowieka. Jego działanie obejmuje ochronę wątroby, odżywianie płuc, zwiększenie energii życiowej, spowolnienie procesów starzenia i wzmocnienie odporności.

 

Po co w kosmetykach grzyby?

 

Kosmetyki do twarzy z wyciągiem z maczużnika:

- spowalniają procesy starzenia skóry;

- przyspieszają procesy regeneracji i odnowy;

- pomagają zmniejszyć widoczność zmarszczek i przebarwień pojawiających się z wiekiem;

- pomagają zachować młodość komórek, przywracają w nich równowagę wodną;

- likwidują pierwsze oznaki wiotczenia skóry;

- przyspieszają produkcję kolagenu;

- chronią przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych;

- tonizują, odświeżają i odżywiają.

Share